Polopodzemné kontajnery Molok oslavujú 30 rokov

Polopodzemné kontajnery Molok oslavujú 30 rokov. Na Slovensko ich z Fínska priniesla spoločnosť REDOX-ENEX, ktorá je autorizovaným dodávateľom systému #weknowhow. Molok patrí medzi trvalé inovácie ktoré sú jednoduché, efektívne a neustále napredujú. Hoci Molok vznikol v malej dedinskej dielni zriadenej v starej stodole, dnes mení tradičné nakladanie s odpadom a získal si srdcia miliónov ľudí na celom svete.

Vynálezca systému Molok je fínsky podnikateľ Veikko Salli. Práve on prišiel s jedinečnou myšlienkou a vyvinul nádobu na odpad, ktorá je čiastočne pod zemou. Systém sa riadi rovnakou logikou ako staré podzemné pivnice – keďže kontajnery zostanú chladné a chránené pred slnečným žiarením, zníži sa mikrobiálna aktivita vo vnútri nádoby na odpad, čím sa spomalí proces rozkladu.

Spoločnosť REDOX-ENEX systém Molok nadchol a od roku 2012 na Slovensku nainštalovali viac ako 2000 polopodzemných kontajnerov. Molok zaisťuje, že odpadové hospodárstvo funguje, pretože od začiatku bol produkt navrhnutý s ohľadom na používateľov.

Po vyrobení prvého prototypu vo fínskej Kankaanpää bola prevádzka prevedená na spoločnosť Lavia, kde bol pomocou systému Molok Deep Collection spustený prvý obecný pilotný projekt. Potom fínska správa ciest nainštalovala kontajnery Molok na odpočívadlách pri cestách. Pozitívna spätná väzba od účastníkov cestnej premávky, ktorí boli radi, že sú odpočinkové zóny upratané, prispela k rozšíreniu inovácie o parky, pláže, turistické atrakcie a obytné oblasti.

Prvá veľká objednávka na inštaláciu kontajnerov v obytnej štvrti prišla z mesta Varissuo, Turku. Multikultúrna komunita bola dostatočne rozhľadená a experimentovala s novým systémom odpadového hospodárstva.

Experiment bol úspešný a nakladanie s odpadom v tejto oblasti sa ohromne zlepšilo. Najdôležitejšie je, že obyvatelia boli so systémom veľmi spokojní. V rokoch 2003–2004 Veikko Salli kúpil pozemok v priemyselnej oblasti Kankaantaka v Nokii a previedol tam všetky fínske prevádzky spoločnosti Molok.

Molok pokračoval v systematickom vývoji a propagácii nového systému odpadového hospodárstva. Spoločnosť sa nikdy neobzerala späť, zameriavala sa čisto na budúcnosť. Verili svojmu produktu a neustále ho vylepšovali na základe spätnej väzby od používateľov.

Od začiatku sú výrobky Molok vyrábané vo fínskej spoločnosti v meste Nokia. Dnes sa systém Molok exportuje do viac ako 40 krajín po celom svete. Ústredie a výrobný závod v súčasnosti zamestnávajú trvalo 82 ľudí a viac ako 20 sezónnych pracovníkov.

Molok už 30 rokov plní tieto meniace sa potreby a požiadavky na nakladanie s odpadom. Účinnosť nakladania s komunálnym odpadom a podpora recyklácie zostávajú cieľom firmy.

Spoločnosť REDOX-ENEX, ktorá na Slovensko priniesla značku Molok vyzdvihuje najmä fakt, že Molok prináša inovatívne a udržateľné riešenia triedenia odpadu, ktoré sú zároveň šetrné k životnému prostrediu.

REDOX-ENEX približuje, že kontajnery Molok pojmú veľa odpadu a v dôsledku zhutnenia odpadu je potrebné ich vyprázdňovať menej často ako klasické povrchové kontajnery. Nádoby je možné vyprázdňovať potichu a čisto. Zberové vrece vo vnútri kontajnera sa zdvihne takmer potichu a vodič nákladného auta ho rovnako potichu vyprázdni do zberového auta.

Za povšimnutie stojí aj fakt, že systém Molok vyzerá esteticky a miesto zberu odpadu pôsobí príjemne a čisto. To všetko má veľmi pozitívny vplyv na klímu a životné prostredie.

Miera recyklácie sa zvyšuje, ak sú nádoby na odpad umiestnené na ľahko dostupnom mieste a dostatočne blízko k obyvateľom. Systém Molok dokáže recykláciu priblížiť používateľom, keďže je možné tieto kontajnery inštalovať pozdĺž každodenných trás ľudí.

Spoločnosť REDOX-ENEX sa s firmou Molok zhoduje v tom, že väčšina ľudí je pripravená a ochotná triediť svoj odpad, ale chýba odvaha prijímať rozhodnutia vo veľkom na podporu zberu bytového viac frakčného odpadu.

Molok ponúka obdĺžnikový kontajnerový systém MolokDomino, ktorý dokáže na ploche 10 metrov štvorcových zozbierať 20 000 litrov odpadu. Tento systém je ideálny pre bytové domy.

Návrat hore